- Miért jó esti gimnáziumban tanulni?
Mert érettségivel jobbak az elhelyezkedési lehetőségeid. Mert délutáni elfoglaltságot jelent (délelőtt dolgozhatsz) Mert munkahelyhez alkalmazkodó időbeosztás (az órák 16:00 órától kezdődnek). Mert előző iskolai tanulmányaid beszámítjuk, nem kell a 9. osztálytól kezdeni a tanulmányaidat. Mert év közben is lehetőséged van jegyek szerzésére (ha nem akarsz vizsgázni). Mert diákigazolvány igényelhető tanulmányaidhoz.
- Kik jelentkezhetnek esti tagozatú gimnáziumi képzésre?
Esti tagozaton végezheti, folytathatja középiskolai tanulmányait minden olyan tanulni, érettségizni szándékozó, aki már nem tanköteles. Nem tanköteles az, aki a tanév kezdetekor, szeptember 1-jén, már elmúlt 16 éves, aki még nem múlt el 18 éves, de már van szakképzettsége, OKJ-s szakmai bizonyítványa, és akit a gyámhatóság felmentett a tankötelezettség alól, nagykorúvá minősítette (például gyermeke születése miatt) . Forrás: 2011. évi CXC. törvény 45§ (3) bekezdés.
- Mi dönti el, hogy hanyadik évfolyamon tanulhatok?
Az érettségizni szándékozó jelentkezők mindegyike más-más – egyedi – elbírálás alá esik. Mérlegelendő, hogy mikor, milyen típusú iskolába járt és ott milyen eredményt ért el. Tehát kérlek, gyere be az irodába (1161. Bp Regele János u 15.) személyesen, hogy ezt megbeszélhessük.
- Kit hová veszünk fel?
10. évfolyamra vesszük fel a hagyományos (régi) 3 éves szakmunkásképzőt, illetve a 2 éves szakiskolát végzetteket, a nem tanult tantárgyakból osztályozó vizsga előírásával. Lehetőség van az új rendszerű szakképzésben (szakiskolában) a 9-10. általánosan képző évfolyamot elvégzetteket a 11. évfolyamra felvenni, a nem tanult tárgyakból osztályozó vizsga előírásával. A tanulmányaikat gimnáziumban, szakközépiskolában megszakítottak iskolánkban a megfelelő évfolyamon folytathatják tanulmányaikat, tantárgyi eltérés esetén osztályozó vizsga letételével. Egyéni elbírálás, kérvény alapján, mód van a fentiektől való eltérésre, általános esetben osztályozó (különbözeti) vizsgák letételével magasabb évfolyamra történő felvételre, a tanulmányi idő rövidítésére. A tanuló kérésére, elsősorban a hosszabb időkihagyással folytatni kívánt tanulmányok esetén mód van a fentiektől eltérően alacsonyabb évfolyamra való belépésre, azaz: 10. évfolyamra kérheti felvételét a szakképzésben a 9-10. általánosan képző évfolyamot elvégzett tanuló;
- Milyen iratok szükségesek a beiratkozáshoz?
A beiratkozáshoz hozzd magaddal a legmagasabb iskolai bizonyítványodat, a személyi igazolványát, a TAJ- és lakcímkártyáját.
- Jár-e diákigazolvány az esti tagozaton tanulóknak?
Beiratkozott diákjaink igényelhetnek diákigazolványt, ez a nappali tagozatúval azonos kedvezményeket biztosít pl. a tömegközlekedésben. Első lépésként valamelyik okmányirodában kell NEK-azonosítót igényelni, majd az ott kapott nyomtatvánnyal bejönni iskolánkba. Ekkor 60 napig érvényes ideiglenes diákigazolványt állítunk ki, amit máris használhatják a végleges kártya megérkezéséig. A kártyát évente érvényesítő matricával látjuk el, ha a tanuló igényli. A matricával érvényesített kártya minden tanév október 31-éig használható, utána érvényesíttetni kell!
- Kaphatok-e a korábbi iskolámban kapott diákigazolványomra önöknél matricát?
Nem. A korábbi diákigazolványt le kell adnia az előző iskolában tanulói jogviszonyának megszűnésekor. Beiratkozáskor nálunk újat igényelhet.
- Meddig jár a családi pótlék? Mi a helyzet a TB-vel?
Családi pótlékot az 1998. évi LXXXIV. törvény 8.§-ban meghatározott életkor betöltéséig van lehetőség igényelni. Esti tagozaton tanuló diákok Társadalombiztosítását az állam nem támogatja. Azoknak a diákoknak, akik nem rendelkeznek munkaviszonnyal (vagy bármilyen egyéb biztosítotti státusszal) és esti tagozaton szeretnék folytatni középiskolai tanulmányaikat, egyénileg szükséges fizetniük a TB-t. Ennek ügyintézésére a Nemzeti Adó-és Vámhivatal területileg illetékes irodáiban van lehetőségük.
- Milyen elfoglaltsággal jár az esti képzés?
Az iskolába járás kötelező. A tanítás heti 4 napon, 16 órakor kezdődik, igy távolabbi munkahelyekről is beérhetnek az iskolába. Csak közismereti tárgyakat tanítunk: magyar nyelv és irodalom, történelem és művészettörténet, matematika, földrajz, fizika, biológia, kémia, informatika, idegen nyelv: angol. Az otthoni felkészülésre több időt kell szánniuk. Az órákon dolgozat, kiselőadás és egyéb számonkérés (pl. házi dolgozat, projektmunka) formájában is jegyeket lehet szerezniük, ezekből is összejöhet az év végi értékelés érdemjegye.
- Milyen napokon van a tanítás?
Hétfőn, kedden szerdán és csütörtökön 16 órától . Az aktuális órarendet itt találhatja meg.
- Mikor vannak a vizsgák?
Az első féléves vizsga december elején várható. Az évvégi vizsga (kivétel a 12. osztály) június közepén van.
- Milyen tankönyvekből tanulnak diákjaink?
Egységes tankönyvcsomagjaink vannak, melyet az évnyitón kell megrendelni. Nem kell egyénileg utána járkálni, avagy nem aktuális tankönyveket használni. Füzetvezetés: minden tantárgyból külön füzetet javaslunk.
- Mennyivel könnyebb estin érettségizni, mint nappalin?
Iskolánk célja, hogy segítsük diákjainkat az érettségi megszerzésében. 14 éve együtt dolgozó, az esti képzésben tapasztalt tanáraink minden segítséget megadnak, a munkahelyi, családi és egyéb nehézségekkel is tisztában vannak, számíthatnak együttműködésükre. Ehhez azonban az önök részéről is kitartásra, pozitív hozzáállásra, szorgalomra és tanulásra van szükség, hiszen az érettségi szempontjából nincs különbség: nappalin-estin mindenkinek azonosak a teljesítendő követelmények. Az érettségi bizonyítvány, az okirat is azonos értékű a nappalisokéval.
- Hol lehet jelentkezni az érettségi vizsgá(k)ra, ha szeretnék javítani vagy megismételni azt?
Nálunk jelentkezhetnek: szándékukat érdemes már tanév elején jelezni iskolánkban. A jelentkezés januárban történik, beadási határidő: február 15. (ez a központi időpont, előtte pár nappal már le kell adni az aláírt jelentkezési lapokat). A pontos dátumokról, kérjük, honlapunkon illetve telefonon tájékozódjon!
- Szeretnék több pontot szerezni a felvételin, javíthatom-e a korábbi érettségimet?
Igen, a jelenlegi oktatási rendszer lehetővé teszi a már meglévő érettségi bizonyítványban szereplő tantárgyak vizsgaeredményeinek javítását, akár egy tantárgyét, akár az összesét. Javító vizsgára jelentkezőknél a jelentkezés menete pontosan megegyezik az első vizsgájukra jelentkezőkével. A felsőoktatásba jelentkezők, ezzel kapcsolatosan pontosabb információkat a felsőoktatási felvételi információs portálján, a www.felvi.hu-n találnak.